W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o możliwości pobrania komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Wielu ekspertów wręcz namawia na zabezpieczenie krwi pępowinowej w czasie porodu podkreślając, że to jedyny moment, w którym możemy to zrobić. Jednocześnie naukowcy podkreślają, że krew pępowinowa ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie a w niektórych sytuacjach zagrożenia może nawet uratować życie. Zdrowie nie ma żadnej ceny szczególnie gdy chodzi o zdrowie naszych dzieci. Czy jednak warto skorzystać z tego zabiegu?
Komórki macierzyste są pierwotnymi i niewyspecjalizowanymi komórkami o ogromnych zdolnościach do namnażania się. Mogą również ulec przekształceniu w komórki specjalizujące się w budowie tkanek i to stanowi ich największą zaletę. Komórki macierzyste można pobrać także ze szpiku kostnego jednak wiąże się to z bólem oraz większym ryzykiem podczas gdy pobranie komórek z krwi pępowinowej jest bezpieczne i nieinwazyjne.
Do czego służą te komórki
Komórki macierzyste z krwi pępowinowej spełniają bardzo ważną rolę ponieważ biorą udział w procesie odbudowywania komórek i zastępowania nowymi komórkami tych zniszczonych. Okazują się być szczególnie przydatne przy różnych przeszczepach ponieważ w ich składzie znajdziemy także komórki krwiotwórcze. Komórki te dają początek również komórkom innych tkanek takich jak tkanka mięśniowa, nerwowa czy kostna.
Komórki macierzyste znajdują zastosowanie w leczeniu niektórych rodzajów białaczek i chłoniaków, zespołów mielodysplastycznych i mieloproliferacyjnych oraz niektórych rodzajów niedokrwistości. Komórki macierzyste wykorzystuje się także w leczeniu dziedzicznych zaburzeń układu immunologicznego oraz zaburzeń płytek krwi.
Przebieg zabiegu
Pobranie krwi pępowinowej odbywa się poprzez nakłucie naczynia krwionośnego pępowiny. Krew jest pobierana do specjalnego zestawu i zabezpieczana. Warto podkreślić, że jest to zabieg całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny dla organizmu.
Koszt zabiegu
Koszt zabiegu nie należy niestety do najniższych i w związku z tym nie każdy może sobie na niego pozwolić. Ponadto wiele firm świadczących tego typu usługi pobiera roczne opłaty za przechowywanie krwi (często określane jako “bankowanie krwi macierzystej”). Warto jednak zastanowić się nad potencjalnymi dobrymi korzyściami zabezpieczenia krwi pępowinowej podczas porodu.