Detoks organizmu – co jeść na diecie oczyszczającej?

Internauci na forach dietetycznych często zadają pytanie, jak naturalnie oczyścić organizm. Wiele osób zastanawia się, czy wystarczy zakupić herbatkę oczyszczającą lub inne gotowe produkty. Niestety, oczyszczanie organizmu nie polega na wprowadzeniu do naszej rutyny jednego produktu. Nasz sposób odżywania podczas detoksu powinien być zbilansowany i pełnowartościowy.

Warzywa i owoce a dieta detoksykująca

Podstawą diety naturalnie oczyszczającej organizm jest spożywanie owoców i warzyw. Świetnie sprawdzą się soki owocowe i warzywne. Z owoców szczególnie poleca się jabłka – zawierają dużo pektyn wspomagających układ pokarmowy. Jeśli chodzi o warzywa, dobrym przykładem są buraki – pomagają w oczyszczeniu organizmu z kwasu moczowego. Fermentowane produkty mleczne, jak np. kefir czy jogurt, również są mile widziane w naszej diecie.

Błonnik – naturalne wspomaganie oczyszczania organizmu

Nie unikaj produktów zbożowych – zawierają one dużo błonnika, który wspomaga wypróżnianie. Wybieraj pieczywo żytnie razowe, pieczywo z ziarnami, płatki. Błonnik znajdziemy też m.in. w płatkach owsianych, soczewicy, orzechach, siemieniu lnianym, fasoli, a także niektórych warzywach i owocach, również w owocach suszonych. Siemię lniane ma właściwości oczyszczania jelit z zalegającego tam śluzu.

Co odstawić podczas diety oczyszczającej?

Dieta oczyszczająca polega również na eliminacji niektórych produktów – są to głównie kawa, alkohol, słodycze i czerwone mięso. Utrudniają one prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów, obniżając naszą ogólną sprawność fizyczną. Czasem warto też odstawić białe mięso i ryby – istnieje niewielkie ryzyko zanieczyszczenia metalami ciężkimi. Wegetariańskie alternatywy dobrze sprawdzą się podczas tego rodzaju diety.

Warto zauważyć, że nie wystarczy włączyć do naszej diety soków warzywno-owocowe lub napary ziołowe, jeśli będziemy odżywiać się nieprawidłowo, palić papierosy i nadużywać alkoholu. Okres oczyszczenia organizmu powinien być kompleksowy. To także doskonały czas na to, żeby zwiększyć ilość dziennej aktywności fizycznej – w ten sposób dieta oczyszczająca przyniesie dużo lepsze rezultaty.