Jakie alkohole wybierają Polacy?

Mówiąc o kuchni i o pysznych posiłkach nie sposób pominąć ważnego dodatku do dań jakim jest alkohol. Napoje alkoholowe pojawiają się na naszych stołach bardzo często i są przez nas lubiane. Właściwy dobór alkoholu świadczy o dobrym guście gospodarza przyjęcia ale też wzbogaca smak posiłku i uprzyjemnia wspólne świętowanie. Gdy chcemy napisać o ulubionych trunkach Polaków powinniśmy wprowadzić podział na alkohole lekkie takie jak piwo czy wino i te mocniejsze.

Lekkie alkohole

Najczęściej wybieranym przez Polaków alkoholem wciąż jest piwo. I nie ma się czemu dziwić gdyż piwo możemy zamówić w każdym barze czy w wielu piwnych ogródkach. Spożycie złocistego napoju z pianką wzrasta szczególnie w okresie letnim i urlopowym, chętniej sięgamy po ten alkohol w czasie wielkich imprez sportowych takich jak mistrzostwa w piłce nożnej. Piwo pojawia się również najczęściej podczas imprez ze znajomymi, spotkań przy grillu czy rozmaitych przyjęć. Ciekawym trendem jest wzrost spożycia piw smakowych i karmelowych, których pojawia się na sklepiwych półkach coraz więcej. Miłośnicy piwa mogą wybierać spośród licznych wersji smakowych, na przykład cytrynowej, z dodatkiem jabłek i pomarańczy. Po takie wersje smakowe szczególnie chętnie sięgają panie. Innym ciekawym zjawiskiem jest szeroka popularność piw bezalkoholowych. Kiedyś nie były one zbyt popularne zaś obecnie z każdym rokiem są kupowane coraz chętniej. W telewizji pojawiają się kampanie reklamowe zachęcające do kupowania piw z zerową zawartością alkoholu. Od kilku lat popularny staje się także cydr produkowany z krajowych jabłek.

Mocniejsze i droższe

Polacy piją coraz więcej mocnych alkoholi zaś ich spożycie wzrosło szczególnie w czasie pandemii. Dla niektórych osób picie alkoholu stało się sposobem spędzania wolnego czasu w domu. Chociaż bary i kluby zostały zamknięte na wiele miesięcy to jednak spożycie mocnych alkoholi z każdym rokiem wzrasta. O ile jeszcze dekadę temu najchętniej spożywanym alkoholem była zwykła wódka to teraz jej spożycie maleje na rzecz innych, bardziej luksusowych alkoholi takich jak whisky, koniak czy brandy. Na rynku pojawia się coraz więcej markowych trunków i o różnych wersjach smakowych. Lubimy także sięgać po wino – zarówno wytrawne jak i słodkie choć częściej wybierają je kobiety.