USG w ciąży – dlaczego tak istotne?

Ciąża to czas bardzo trudny czas dla kobiecego organizmu. Również nienarodzone dziecko przechodzi wówczas przez całe miesiące intensywnego rozwoju. Przez cały ten czas konieczna jest troskliwa opieka lekarska i regularne kontrolowanie zdrowia płodu. Jedynie w ten sposób można szybko reagować na jakiekolwiek problemy i potencjalne zagrożenia.
Istnieje szereg badań, które pozwalają na “zaglądanie” do brzucha matki w czasie ciąży i kontrolowanie stanu zdrowia dziecka. Jednym z najbardziej podstawowych z nich jest USG. Badanie to jest powszechnie wykonywane u wszystkich kobiet oczekujących na poród. Jego stworzenie niewątpliwie przyczyniło się do ogromnego wzrostu bezpieczeństwa kobiet w ciąży na całym świecie.

Badanie ultradźwiękami

Ultradźwięki to dźwięki posiadające bardzo wysoką częstotliwość – na tyle wysoką, że ludzkie ucho nie jest w stanie ich usłyszeć. Można je jednak wykorzystać w innych celach. Pomysł ich stosowania w medycynie narodził się już dawno, ale technologia ta w pełni zaczęła być rozwijana dopiero w latach 50 XX wieku. Z czasem na stałe weszła do nowoczesnej medycyny.
Obecnie rola badania usg w ciąży jest powszechnie znana i doceniana. USG jamy brzusznej daje pełen obraz tego, jak w danym momencie wygląda płód. Lekarz może dzięki temu sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i przyjrzeć się jego ułożeniu w brzuchu matki.
USG jest cenione między innymi za to, że jest badaniem bezpiecznym, bezbolesnym i bezinwazyjnym. Można je wykonywać właściwie w każdej sytuacji, bowiem w żaden sposób nie ingeruje w organizm kobiety.
Ogromną zaletą badania jest również jego wielka skuteczność. Obraz uzyskany w badaniu USG odznacza się zawsze dużą dokładnością, dzięki czemu możliwe jest w nim dostrzeżenie nawet niewielkich zmian w płodzie.
Badanie USG to bez wątpienia jedna z najważniejszych metod stworzonych przez XX – wieczną medycyną. Dzięki niemu prowadzenie ciąży jest o wiele łatwiejsze, bowiem możliwe stało się kontrolowanie na bieżąco nawet takich szczegółów, jak ułożenie płodu.