Jakie wyposażenie gabinetu stomatologicznego będzie niezbędne?

Dobry dentysta to nie tylko efekt talentu, wiedzy czy doświadczenia. To również gabinet, jego lokalizacja i wyposażenie. W gabinecie bowiem znajdują się liczne narzędzia i meble, bez których żaden zabieg się nie obędzie. Wyposażenie gabinetu stomatologicznego dzieli się na część meblową i narzędzia.

To od ich jakości w dużej mierze zależy to, czy dana wizyta będzie oceniona przez pacjenta jako udana, czy wręcz odwrotnie. Dlatego warto wybrać do swego gabinetu takie, które będą wspierały zarówno komfort jak i jakość przeprowadzanych zabiegów.

Unity stomatologiczne

To standardowe wyposażenie każdego gabinetu dentystycznego. Unit stomatologiczny to inaczej fotel (z dodatkowymi, integralnymi częściami), który zajmuje zazwyczaj centralne miejsce w gabinecie dentystycznym. Unit składa się z kilku elementów: z fotela stomatologicznego, ze stolika dla lekarza lub asystenta, ze sterownika nożnego, z lampy zabiegowej, spluwaczki, z konsoli lekarza oraz bloku zasilającego.

Od fotela zależy, czy pacjent będzie mógł wygodnie znieść czekający go zabieg, czy dodatkowo będzie się napinał pod wpływem niewygodnego siedziska. Unit stomatologiczny to wyposażenie gabinetu, na którym nie wolno oszczędzać. Od niego bowiem zależy wszelki komfort pacjenta oraz efektywność działań stomatologa.

Narzędzia stomatologiczne

Równie niezbędnym wyposażeniem każdego gabinetu stomatologicznego są narzędzia diagnostyczne, izolujące zęby od wilgoci, służące do opracowywania wypełnień, wypełniania ubytków, opracowywania zębów. Niezbędne są także narzędzia implantologiczne, a także narzędzia chirurgiczne.

Narzędzia diagnostyczne to te, które pomagają dentystom sprawdzić stan jamy ustnej pacjenta, takie jak lusterko dentystyczne, pinceta stomatologiczna, czy zgłębnik dentystyczny. Narzędzia, którymi wypełnia się ubytki, to tak zwane upychadła i nakładacze, natomiast wiertłem stomatologicznym opracowywuje się wypełnienia. A zęby pacjenta opracowywane są za pomocą dźwigni korzeniowych oraz bagnetowych.