Zdrowe nawyki dla osób pracujących w trybie zmianowym

ZDROWE NAZWYKI DLA OSÓB PRACUJĄCYCH W TRYBIE ZMIANOWYM

Nie ma wątpliwości, że praca na zmiany może być bardzo wymagająca dla organizmu. Codzienne zmiany rytmu snu i czuwania, zmieniający się czas posiłków i brak regularności mogą wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego właśnie, osoby pracujące na zmiany powinny przykładać szczególną uwagę do zdrowych nawyków. Jakie zatem nawyki warto wdrożyć w życie, aby zadbać o zdrowie i wytrzymałość organizmu?

  1. REGULARNY WYPOCZYNEK TO PODSTAWA

Pracując na zmiany, należy bardzo uważać na swój organizm i udzielanie mu odpowiedniego odpoczynku. Regularność snu jest niezwykle ważna. Warto stworzyć sobie stały harmonogram, w którym uwzględni się odpowiedni czas na sen. Pamiętajmy, że osoby pracujące na nocne zmiany potrzebują dłuższego czasu na regeneracje organizmu, a także osoby pracujące na poranne zmiany powinny być szczególnie ostrożne, aby nie później niż do godziny 24:00 położyć się do snu.

  1. ODPOWIEDNIE ODŻYWIANIE

Dieta dla osób pracujących na zmiany powinna być dobrze zbilansowana i dostosowana do rytmu dnia i nocy. Warto unikać ciężkostrawnych potraw i spożywać lekkie posiłki, zwłaszcza w godzinach nocnych. Ważne, aby nie spożywać posiłków zbyt późno, najlepiej ostatni posiłek powinien zostać zjedzony minimum 2 godziny przed snem. Dla zachowania równowagi powinno się unikać pustych kalorii, czyli napojów wysokokalorycznych i słodyczy, a w zamian postawić na owoce i warzywa bogate w witaminy i minerały.

  1. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA MA KLUCZOWE ZNACZENIE

Regularna aktywność fizyczna powinna być stałym elementem dnia osoby pracującej na zmiany. Często zdarza się, że brak regularnej aktywności fizycznej prowadzi do osłabienia organizmu i beznadziejności. Dlatego warto w swoim planie dnia znaleźć miejsce na aktywność fizyczną, która pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie i poprawi krążenie krwi. Świetnym rozwiązaniem może być chociażby 30 minutowy szybki spacer przed pracą.

  1. STRES A WYTRZYMAŁOŚĆ ORGANIZMU

Niestety, praca na zmiany często wiąże się z dużym stresem, czego nie ułatwia fakt, że organizm ma problem z dostosowaniem się do takiej pracy. Ważne jest zatem, aby skutecznie radzić sobie ze stresem, a jednocześnie zadbać o wytrzymałość organizmu. Stres już sam w sobie ma niekorzystny wpływ na kondycję naszego organizmu, a praca na zmiany w połączeniu ze stresem może zdecydowanie obniżyć naszą odporność. Dlatego warto robić przerwy w pracy, relaksować się i ćwiczyć takie techniki oddechowe jak np. joga, która znakomicie zmniejsza poziom stresu.

  1. O CHRONIENIE PRZED SZKODLIWYM PROMIENIOWANIEM

Praca na zmiany często związana jest z pracą w ciemnych pomieszczeniach lub w nocy. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o tym, aby chronić swoje oczy przed szkodliwymi promieniami. Zbyt duża ekspozycja na szkodliwe fale świetlne może powodować zespoły zmęczenia śródmięśniowego, a także prowadzić do stanów chwiejnego nastrój. Dlatego nie zapominajmy o dobrych okularach, ważne są również regularne przerwy w pracy oraz odpoczynek dla oczu.

W pracy na zmiany ważne jest przede wszystkim zadbanie o równowagę między czasem ciągłej pracy a czasem odpoczynku. Warto pamiętać o codziennej aktywności fizycznej i zdrowym stylu życia. Regularne posiłki, zbilansowana dieta i regularne snu to kluczowe elementy w dbaniu o organizm. Dlatego z każdą zmianą rytmu pracy lubią się nasze nawyki, co jest całkowicie zrozumiałe. Jednak te powyższe wskazówki są realne i w miarę łatwe do wdrożenia, dlatego warto zacząć już dzisiaj!